A Blue Ribbon School of Excellence
counter
Badminton
Girls Badminton Schedule 2018
Division 1 Champions

Douglass - W
Mervo - W
Southwestern - W
City - W
Ben Franklin - W

Championships
Varsity S1 - 1st Place - Kaye Lumayog
Varsity S2 - 1st Place - Taylor Young
Varsity S3 - 1st Place - Shiarra Tinawin
Varsity S4 - 1st Place - Lanli Nguyen
Varsity D1 - 2nd Place - Ula Holland & Kevin Wheat
Varsity D2 - 3rd Place - Kassidy Jacobs & Bethany Kemp
Varsity D3 - 3rd Place - Asia Sanders & Zoha Samdani

JV S1 - 1st Place - Kim Doan
JV S2 - 1stPlace - Tam Nguyen
JV S3 - 2nd Place - Grace Adeleke
JV D1 - 2nd Place - Gabrielle Forbes & Kristiana Smith
JV D2 - 1st Place - Pearl Dingzon & Kaiyah Toomer


Girls Badminton Schedule 2017
Division 1 Champions


3/23 - Carver and Northwestern - W
3/29 - @ Douglass - W
4/6 - Ben Franklin - W
4/7 - Lake and KASA - W
4/18 - City - W
4/21 - Mervo - W
4/27 - @ Western - W
     @ Lake - W

5/4-5/5 - Championships
Varsity S1 - 1st Place - Janise Pinkney
Varsity S2 - 1st Place - Numbi Lutebula
Varsity S3 - 1st Place - Jaylin Roundtree
Varsity S4 - 1st Place - Kaye Lumayog
Varsity D1 -1st Place - Shiarra Tinawin & Lanli Nguyen
Varsity D2 - 2nd Place - Breyana Stanley & Asia Sanders
Varsity D3 - 1st Place - Victoria Lee & Moufi Adedoyin

JV S1 - 1st Place - Taylor Young
JV S2 - UNRANKED
JV S3 - 2nd Place - Kevin Wheat
JV D1 - 1st Place - Kim Doan & Ula Holland
JV D2 - 1st Place - Bethany Kemp & Gabrielle Forbes


Girls Badminton Schedule 2016 
Division 1 Champions

3/21 - @ Forest Park - W
4/5 - New Era - W
4/7 - KASA - W
4/12 - ACCE - W
4/47 - City - W
4/18 - Ben Franklin - W
4/20 - Northwestern - W
4/22 - Carver - W
4/27 - Douglass - W

5/4-5/5 - Championships
Varsity S1 - 1st Place - Linh Danh
Varsity S2 - 1st Place - Sophia Delogu
Varsity S3 - 1st Place - Janise Pinkney
Varsity S4 - 1st Place - Jai Ivy Lee
Varsity D1 -1st Place - Sharanja Mathyvannan & Jacquetta Heriot
Varsity D2 - 2nd Place - Ana Islas and Stephani Lopez
Varsity D3 - 1st Place - Numbi Lutebula & Monika Watat

JV S1 - 1st Place - Jaylin Roundtree
JV S2 - 1st Place - Kaye Lumayog
JV S3 - 1st Place - Shiwani Bishwokarma
JV D1 - 1st Place - Shiarra Tinawin & Lanli Nguyen
JV D2 - 1st Place - Taylor Young & Moufi Adedoyin